Lepená vinylová podlaha je odolná, ľahko sa udržuje a dlho vydrží. To isté môžeme povedať o vinylovej plávajúcej podlahe. Základný rozdiel medzi týmito dvoma krytinami je hlavne v pokládke. Zatiaľ čo prvá krytina sa lepí na podklad, dielce tej druhej do seba zapadajú pomocou systému CLICK.
Prečítajte si tiež
Druhy vinylu: click alebo lepený?
Aby si vinylová podlaha zachovala všetky svoje vlastnosti, je nesmierne dôležité správne ju položiť. Nezanedbajte preto ani jeden krok, poradíme vám, ako na to.
Vinylová lepená podlaha kopíruje podklad. Na pokládku vinylovej podlahy je ideálny podklad, ktorý je hladký, rovný, suchý, čistý a rozmerovo stabilný. Preto nerovnosti vyššie ako 2 mm na 2 m vyrovnajte.
TIP
Dôležitá je aj samotná preprava vinylu a jeho skladovanie. Kartóny vždy položte na rovný povrch a nikdy ich nenechávajte vo zvislej polohe. Uistite sa, že podlahu neodložíte do veľmi studených alebo veľmi teplých priestorov. Výkyvy teplôt jej neprospievajú.
Docieliť naozaj rovný podklad dá prácu. Cementový podklad (starý aj nový) podľa potreby očistite, napenetrujte a vystierkujte cementovou, prípadne sadrovou nivelačnou stierkou. Najvyššia povolená vlhkosť cementového poteru nesmie prekročiť 2,0 % CM (1,8 CM pri aplikácii na podlahové kúrenie).
Pri anhydritovom podklade musí byť horná vrstva prebrúsená. Potom naneste zodpovedajúcu penetráciu a sadrovú nivelačnú stierku. Vlhkosť nesmie prekročiť 0,5 % CM (0,3 % CM pri aplikácii na podlahové kúrenie). Vlhkosť merajte na viacerých miestach podlahy. Zistite, ako na to. Pomôžu vám naše 3 tipy, ako pripraviť podlahu na pokládku.
Pred samotnou pokládkou presuňte vinylovú podlahu do miestnosti, kam ju budete inštalovať. Nechajte ju tam aklimatizovať minimálne 24 hodín. Teplota by sa v tomto priestore mala pohybovať v rozmedzí 18 – 26 °C a vzduch by mal mať relatívnu vlhkosť 50 ± 10 %.
TIP
Vinyl pred inštaláciou skontrolujte náhodným otvorením jedného kartónu. Overte, či súhlasí farba, vzor, či je správne množstvo a na krabici nie je žiadne viditeľné poškodenie. Neinštalujte žiadne dielce, na ktorých sú viditeľné akékoľvek vady, a ihneď kontaktujte svojho dodávateľa.
Pred pokládkou odporúčame dielce z rôznych krabíc premiešať medzi sebou, minimalizujú sa tak prípadné odtieňové rozdiely.
Okrem aklimatizácie podlahy je dôležitá aj teplota v miestnosti. Teplota pred pokládkou, počas pokládky a po nej musí byť konštantná (obvykle 24–72 hodín). Minimálna teplota podkladu pri pokládke je 15 °C, ideálna je 18 °C. Veľké okná radšej zatieňte, aby do nich neprenikalo slnko, zbytočne nezvyšovalo teplotu v miestnosti, a tým aj teplotu inštalovaného vinylu.
Výber lepidla je zásadný pre úspešnú inštaláciu lepeného vinylu. Na lepenie vinylových dielcov preto používajte výrobcom atestované disperzné lepidlá s vysokou počiatočnou lepivosťou. V miestnostiach s vyhrievanými potermi a výkyvmi teplôt odporúčame používať lepidlá s vysokou počiatočnou lepivosťou a s vláknami. Rozhodne sa vyhnite preschnutým lepidlám.
Podrobné údaje o druhu lepidla, použití, dobe odvetrania a otvorenej dobe, type ozubenej stierky, podmienkach skladovania a bezpečnostných predpisoch nájdete v technických listoch a na etiketách obalov lepidiel.
Spojenie lina je kľúčom k dokonalej podlahe bez viditeľných škár as dlhou životnosťou. Existujú dva hlavné spôsoby spájania lina: teplovzdušné zváranie a zváranie za studena. V tomto článku sa pozrieme na výhody oboch metód a ukážeme si, ako na to.
Mastný fľak – na to sa naozaj nepozerá s potešením. Či už sa jedná o kvapku oleja z panvice alebo o usadený mastný film, zbaviť sa ho môže byť pekný oriešok. Našťastie existuje niekoľko osvedčených metód, ako odmastiť podlahu.
Vinylová podlaha je ideálnym riešením do každej domácnosti, a to jednoducho preto, že má mnoho skvelých vlastností. Čo ale dať pod vinylovú podlahu, pokiaľ chcete jej pozitíva posunúť ešte o úroveň vyššie?
Kúpili ste si novú podlahu a zostáva ju len položiť. Skôr ako začnete, musíte podlahu vyrovnať. Poradíme vám, čo to je nivelácia podlahy a ako vám vykúzli dokonale hladký povrch.