Click vinylovej podlahe ľudovo častokrát hovoríme aj plávajúca podlaha. V jej názve odkazuje slovíčko „click“ na spôsob spojenia lamiel jednotlivých vinylových dielcov. Tie do seba zapadajú pomocou zámku, anglický výraz „click“ znamená v tomto prípade zapadnutie či cvaknutie, lamely do seba skrátka perfektne pasujú. Vďaka tomuto systému je pokládka vinylovej podlahy tohto typu skutočne jednoduchá.
Prečítajte si tiež
Druhy vinylu: Click alebo lepený
Aj napriek tomu by ste však pokládke mali venovať náležitú starostlivosť a nezanedbať ani jeden krok. V prípade neodbornej inštalácie sa totiž na svoje chyby budete pozerať niekoľko rokov. Podlahu skrátka nemeníme tak často ako iné vybavenie domu, napríklad elektroniku.
Vinylovú podlahu nepoložíte len tak na čokoľvek. Samotný podklad musí byť predovšetkým hladký, rovný, suchý, čistý a rozmerovo stabilný. Nerovnosti vyššie ako 2 mm na 2 m vyrovnajte.
Prečítajte si viac
3 tipy, ako pripraviť podlahu na pokládku
Nezabúdajte na samotnú prepravu a skladovanie podlahovej krytiny. Balíky vždy pokladajte na rovný povrch a nikdy nie vo zvislej polohe. Uistite sa, že podlahu neodložíte do veľmi studených alebo veľmi teplých priestorov.
Minimálne 24 hodín pred pokládkou dielce aklimatizujte – vinylovú podlahu presuňte do miestnosti, kde ju budete inštalovať. Teplota by sa v tomto priestore mala pohybovať v rozmedzí 18 – 26 °C a vzduch by mal mať relatívnu vlhkosť 50 ± 10 %.
TIP
Tovar pred inštaláciou skontrolujte náhodným otvorením jedného kartónu. Overte, či súhlasí farba, vzor, či je množstvo správne a na škatuliach nie je žiadne viditeľné poškodenie. Neinštalujte žiadne dielce, na ktorých sú viditeľné akékoľvek vady, a ihneď kontaktujte svojho dodávateľa. Pred pokládkou odporúčame lamely z rôznych krabíc premiešať medzi sebou, minimalizujú sa tak prípadné odtieňové rozdiely.
Pred samotnou inštaláciou sa pozerajte aj na teplomer. Teplota pred pokládkou, počas pokládky a po nej musí byť konštantná (obvykle 24–72 hodín). Minimálna teplota podkladu pri pokládke musí byť 15 °C. Pokiaľ sú v miestnosti veľké okná, odporúčame ich zatieniť, aby sa do nich slniečko neoprelo a zbytočne nezvyšovalo teplotu v miestnosti, a tým aj teplotu inštalovaného vinylu.
Než sa pustíte do samotnej inštalácie dielcov, prejdite si v hlave postup krok za krokom a uistite sa, že máte všetko pripravené a viete, čo je vhodné a čo nie.
Vinylová click podlaha je „plávajúca“ podlaha, preto lamely neprilepujte ani nepripevňujte k podkladu. Vinylové dielce nepokládajte pod vstavaný nábytok (kuchynské linky, vstavané skrine a pod.). Veľký tlak by ich mohol znehodnotiť. Plávajúcu podlahu click ukončite pri kuchynskej linke pod krycím soklom alebo vytvorte dilatáciu okolo nôh linky. To isté platí aj pre vstavanú skriňu, kedy podlahu od konštrukcie skrine opäť oddeľte dilatačnou alebo prechodovou lištou.
Ak vám v ceste nestojí žiadny vstavaný nábytok, inštalujte click vinylovú podlahu od steny k stene. Po obvode miestnosti a okolo konštrukčných prvkov však vytvorte 5–8 mm širokú dilatačnú škáru. Pri plochách väčších ako 200 m² vytvorte dilatačnú škáru rozmernejšiu, približne 10 mm po obvode miestnosti a okolo stavebných prvkov. V prípade, že je jedna samostatná stena dlhšia ako 20 lineárnych metrov, použite 5mm priestorovú dilatáciu.
Na dilatačnú škáru nezabúdajte ani medzi dvernými vchodmi, najmä v miestach, kde sú medzi spoločnými priestormi značné teplotné rozdiely.
Aby ste maximalizovali akustickú izoláciu a pohodlie podlahy, použite pod vinyl typu click podložku. Tá zaistí stabilitu a správnu funkčnosť click systému podlahy vrátane ochrany jej zámkov.
Niektoré vinylové click podlahy majú integrovanú podložku priamo na lamele. V tomto prípade už nepoužívame žiadnu inú podložku a pokládka je tak jednoduchšia. Pri vinylovej podlahe bez integrácie podložky ju dokúpite zvlášť – viď podložky pod vinylové podlahy. Vždy si vyberte značku, ktorú odporúča výrobca vinylovej podlahy (v tomto prípade nie sú vhodné materiály typu MIRELON, STARLON a pod.).
Podložku položte v pruhoch tesne k sebe tak, aby smerovala v uhle 90 stupňov voči dlhšej strane lamiel plánovanej novej podlahy. Podložku nijako zvlášť nepripevňujte a ďalej na ňu nepoužívajte penetračný náter.
Napokon prichádza na rad samotná pokládka dielcov.
Položiť vinylovú podlahu typu click síce zaberie nejaký čas, ten každopádne bude skvele investovaný. Pomerne príjemná práca vám vykúzli útulnejší a krajší domov s novou podlahou, ktorá veľa vydrží a skvele sa udržuje. Bude vám zdobiť interiér a robiť radosť niekoľko rokov. Pokiaľ sa vám podlaha páči, ale pokládka svojpomocne vás neláka, neváhajte a zverte pokládku našim odborníkom. Tí premenia váš domov spoľahlivo, rýchlo a na jednotku s hviezdičkou.
Spojenie lina je kľúčom k dokonalej podlahe bez viditeľných škár as dlhou životnosťou. Existujú dva hlavné spôsoby spájania lina: teplovzdušné zváranie a zváranie za studena. V tomto článku sa pozrieme na výhody oboch metód a ukážeme si, ako na to.
Mastný fľak – na to sa naozaj nepozerá s potešením. Či už sa jedná o kvapku oleja z panvice alebo o usadený mastný film, zbaviť sa ho môže byť pekný oriešok. Našťastie existuje niekoľko osvedčených metód, ako odmastiť podlahu.
Vinylová podlaha je ideálnym riešením do každej domácnosti, a to jednoducho preto, že má mnoho skvelých vlastností. Čo ale dať pod vinylovú podlahu, pokiaľ chcete jej pozitíva posunúť ešte o úroveň vyššie?
Kúpili ste si novú podlahu a zostáva ju len položiť. Skôr ako začnete, musíte podlahu vyrovnať. Poradíme vám, čo to je nivelácia podlahy a ako vám vykúzli dokonale hladký povrch.