Na trhu sa prvýkrát objavila ako novinka koncom 70. rokov 20. storočia vo Švédsku.
Laminátová podlaha je jednoducho povedané drevotrieska zabalená do laminátového papiera, ktorý je zaliaty melamínovou živicou. Švédska spoločnosť chcela vytvoriť novú, lacnú podlahovú krytinu, čo sa podarilo, avšak na úkor jej vlastností.
Vinylová podlaha je o niečo mladšia, samotný materiál objavil fyzik Regnault už v 19. storočí. Viac sa vinyl do povedomia dostal v 30. rokoch 20. storočia, keď sa s ním začalo experimentovať. Prvá vinylová podlaha nakoniec vznikla opäť vo Švédsku v roku 1947.
Vinyl sa stal rýchlo obľúbenou podlahovou krytinou. Dôvodom však nie je ani tak cena ako skôr jeho skvelé vlastnosti, napríklad odolnosť. Vinylová podlaha je de facto tvrdený plast a rozdeľujeme ho v podlahárstve na dva druhy:
Pozrime sa, ako sú na tom tieto podlahy z hľadiska viacerých parametrov. Vďaka tomu si rýchlo urobíte ucelený obraz aj o ich kvalite.
Prečítajte si tiež:
Vinyl vs. PVC
Pri pohľade na parameter nazývaný odolnosť je jasným víťazom vinylová podlaha. Vinyl je odolnejší voči mechanickému poškodeniu, rovnako ako voči rozliatej tekutine.
To sa však nedá povedať o laminátovej podlahe. Všeobecne sa mení práve kvôli poškodeniu častejšie ako vinyl. Napríklad ak vám na podlahu spadnú kľúče, laminát sa môže odštiepiť, kým vinyl odolá nárazu. Laminátovej podlahe spôsobuje problémy aj rozliata tekutina. Najhoršia je horúca alebo vriaca voda, ktorá laminátovú podlahu zdeformuje.
Zistite viac aj o vhodných podlahách do kúpeľne, vinyl opäť boduje.
Laminátová podlaha sa „preslávila“ tým, že je na nej počuť všetko. Posúvanie nábytku, hrajúce sa deti a každý krok, najmä ten zvierací – cupitajúce pazúriky psa či mačky sa na laminátovej podlahe rozliehajú po celom byte. Navyše všetko počujú aj susedia.
Vinyl v tomto smere opäť vyhráva, hluk sa po byte vďaka výborným izolačným vlastnostiam nerozlieha. Navyše taktiež skvele izoluje teplo.
TIP
Skúste si urobiť malý test: Prejdite sa bosou nohou po vinylovej, a potom aj po laminátovej podlahe. Na ktoré vás začali skôr studiť nohy?
Asi vás po tom, čo sme vymenovali tie najväčšie pozitíva vinylovej podlahy, neprekvapí, že je drahšia ako laminátová podlaha.
Nepredstavujte si ale žiadne astronomické čiastky. Vinylové podlahy v akcii zaobstaráte už od 12 eur/m², a to sa naozaj oplatí. Zistite, na koľko vás vyjde nákup vinylovej podlahy.
Pozrite si aj ďalšie články z nášho seriálu o vinyle:
Druhy vinylu: Click alebo lepený?
Ako zmerať podlahu pred nákupom a pokládkou vinylu
Sedem rád, ako pripraviť podlahu na pokládku vinylu
Pokládka vinylovej podlahy CLICK
Tipy a triky na čistenie vinylovej podlahy
Pri výbere vinylovej podlahy sa stretnete s mnohými termínmi a parametrami. Jedným z nich je hrúbka. V tomto článku sa pozrieme na to, čo všetko hrúbka vinylovej podlahy ovplyvňuje a ako si vybrať tú správnu pre vaše potreby.
V spálni sa dejú veci. Čo sa frekvencie a dĺžky týka – najčastejšie v nej spíme. Tejto bohuľubnej činnosti sa venujeme až tretinu svojho života. Všetci vieme, že kvalitný odpočinok je základ, možno ste ale nevedeli, že na kvalitu spánku môže pozitívne pôsobiť aj koberec. Máme aj ďalšie dôvody, prečo ho mať v spálni.
Hladké podlahy, najmä PVC a vinyl, sa v posledných rokoch stali veľmi populárnou voľbou pre kancelárske priestory. Ich obľuba pramení z kombinácie praktickosti, estetiky a priaznivej ceny. Zistite, ako vybrať hladkú podlahu do kancelárie.
Premýšľate, aký druh podlahovej krytiny zvoliť do svojho interiéru? Aké výhody má koberec, vinyl, PVC podlaha alebo dlažba? Pokúsime sa vás zorientovať v pestrom svete podlahových krytín a pomôžeme s výberom tej najvhodnejšej.