Fenomén sedenia na podlahe: Zlepšuje flexibilitu a predlžuje aktívny život

Čas čítania 3 minúty
Inšpirácia
„Neseď na zemi, prechladneš.“ Túto vetu počul v európskych končinách snáď každý. U nás sa sedenie na podlahe nenosí, v niektorých krajinách je súčasťou kultúry. Pozrite sa bližšie na tento fenomén.
Dvojica sediaca pri jedle na podlahe.

V týchto krajinách stoličky nepotrebujú

Je to skrátka tak, iný kraj, iný mrav. Najviac stoličiek a stolov sa podľa serveru Statista celosvetovo predá v USA a Nemecku. Naopak sedenie na podlahe je bežné napríklad v Číne, Indii, Japonsku a v Južnej Kórei.

Svet by sa teda dal rozdeliť nielen na západnú a východnú kultúru, ale aj na „stoličkovú“ a „podlahovú“ a kultúru. Zatiaľ čo v krajinách tej prvej sa bez stoličiek nezaobídeme, v druhej rozhodne nepatria k základným prvkom domácnosti. A zima od podlahy im rozhodne nie je. Nemusí byť ani vám, postačí si správne vybrať podlahy na podlahové kúrenie, prípadne mať na podlahe metrážny koberec, ktorý je skvelým izolantom.

Prečo ľudia jedia na zemi

V krajinách východnej Ázie nájdete namiesto stoličiek skôr sedacie vankúše alebo rolovacie podložky, a to aj v luxusných reštauráciách. Pre Európana to môže byť spočiatku nepohodlné, zvyk je však železná košeľa.

Tradícia má hneď niekoľko dôvodov:

  • Praktické dôvody – potreba šetriť miestom v malých priestoroch.

  • Náboženské zvyky – mnoho ázijských kultúr verí, že jedlo by sa malo konzumovať v stave čistoty, pokory a úcty.


V Japonsku to napríklad vychádza z japonského náboženstva šintoizmu, ktoré uctieva bohov (kami). Kami obývajú všetky veci vrátane prírody a ľudia im majú preukazovať úctu na miestach, kde sídlia. Japonci verili, že keď rodiny jedia jedlo doma na rohožiach tatami, potešia tým bohov, ktorí v nich sídlia.

Vyskúšajte rôzne štýly sedenia

  • Seiza – formálny, tradičný spôsob sedenia v Japonsku. Je to v podstate sed v pokľaku na priehlavkoch. Takto sedávali napríklad samuraji.
     
  • Kiza – sedenie v pokľaku na pätách.
     
  • Agura – neformálny spôsob sedenia so skríženými nohami. Je to jednoduchší spôsob sedenia, ktorý preferujú starší ľudia a cudzinci.
     
  • Yokozuwari - sedenie bokom. Príde vhod hlavne ak nosíte sukne alebo šaty.
     
  • Wariza – ďalší neformálny sed. Podobá sa pozícii seiza, zadok ale spočíva na podlahe a dolné končatiny máte pokrčené do strán.

Benefity sedenia na podlahe

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mali skúsiť sed na podlahe:

  • Lepšie trávenie: Keď sedíte na zemi so skríženými nohami a jete, zároveň cvičíte jogu. Len si to predstavte - predkloníte sa, aby ste si vzali jedlo z taniera, a potom sa vrátite do východiskovej polohy. Posilňujete tak brušné svaly, čo môže zabrániť nadúvaniu.

  • Pocit plnosti: Sedenie pri jedle pomáha blúdivému nervu lepšie fungovať. Váš tráviaci systém počas jedenia uvoľňuje hormón nazývaný leptín, ten vysiela do blúdivého nervu signál, že ste plní. Pri správnej funkcii tohto nervu si správu rýchlejšie uvedomíte.

  • Lepšia mobilita: Sedenie na podlahe zlepšuje pružnosť. Vaše staršie ja vám potom v budúcnosti poďakuje.

  • Menšia bolesť dolnej časti chrbta: Ideálnu polohu predstavuje sed na podlahe so zloženými nohami.

  • Dlhovekosť: Ak sa dokážete ľahko zdvihnúť z polohy so skríženými nohami bez opory, je pravdepodobné, že budete žiť dlhšie. Sedenie na zemi pri jedle a vstávaní niekoľkokrát denne je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako si pridať roky života navyše.

Spríjemnite si sedenie na podlahe

Po predchádzajúcom odseku snáď už všetci sedíte na zemi. Áno, nie je to pohodlné, chce to tréning a nejaké tie vychytávky.

Pocit tepla a pohodlia na tvrdej podlahe vám dodá kusový koberec (s čím vyšším vlasom, tým lepšie). Prípadne pomôže pravá ovčia kožušina. Nehovoriac o metrážnom koberci od steny k stene, to sa vám bude na podlahe sedieť ako na obláčiku. Tento pocit navyše umocní podložka pod koberec.

Ak sa na výber podlahy iba chystáte, skúste naše články, ktoré poradia, ako ju vybrať tak, aby bola na došľap čo najpríjemnejšia:

Ako vybrať vinylovú podlahu,

Ako vybrať lino/PVC.

Kategória článkov

Sledujte nás

Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia

  • Rodina ležiaca na kusovom koberci pod vianočným stromčekom

    Koberec pod stromček: elegantná ochrana a sviatočná atmosféra

    Vianočný stromček je krásny, kým sa nepozriete dolu. Čo tá spúšť pod ním? Opadané ihličie, rozliata voda, omrvinky z cukroviniek… Riešenie je jednoduché a elegantné: podložka pod stromček.

  • Žena sediaca na kusovom koberci.

    Feng-šuej a koberce: Ako dodať domovu harmóniu od podlahy

    Chcete, aby sa váš domov stal oázou pokoja a harmónie? Staroveké čínske učenie feng-šuej vám s tým môže pomôcť. Podľa neho totiž hrajú práve koberce v interiéri dôležitú úlohu. Zistite, ako s ich pomocou usmerniť tok energie čchi a dodať interiéru na útulnosti.

  • obývacia izba v eklektickom štýle

    Eklektický štýl bývania: harmónia zdanlivého chaosu

    Eklektický štýl bývania je ako fascinujúca cesta okolo sveta, ktorá sa odráža vo vašom interiéri. Predstavte si spojenie vintage kresla s moderným abstraktným obrazom a perzským kobercom. Znie to chaoticky? Práve naopak. Skúste to tiež. Eklektický štýl je totiž o umení kombinovať zdanlivo nesúrodé prvky a vytvárať tak unikátny a osobitý priestor plný života a príbehov.

  • kúpeľňa v prírodnom štýle s bouclé kobercom

    Vytvorte si vlastnú oázu pokoja: prírodná kúpeľňa krok za krokom

    Predstavte si, že sa ráno prebúdzate s pocitom, že nevstupujete do bežnej kúpeľne, ale do upokojujúcej náruče prírody. Vítajú vás v nej totiž jemné zemité tóny a hebkosť prírodných materiálov. Pozrite sa za prah prírodnej kúpeľne. S trochou snahy a kreativity ju vytvoríte aj pri sebe doma.