Správne zateplenú podlahu spoznáte jednoducho – necítite od nôh výraznú zimu. Markantný rozdiel spoznáte najmä na miestach nad nevykurovanými priestormi, napríklad nad pivnicou či garážou.
Pri novostavbe projektanti priamo počítajú so zateplením podlahy a aktívne s ňou v dokumentácii pracujú.
Ak chcete zatepliť podlahu v starom dome, znamená to väčšinou rozsiahlu rekonštrukciu. Postupy izolácie podlahy sa líšia podľa toho, či zatepľujete podlahu na teréne alebo nad garážou či pivnicou.
Aj pri novostavbe však môžete na tepelnom komforte zapracovať, a to výberom tej správnej podlahy. Tu je pár tipov, ako na to:
Spôsoby, ako realizovať izoláciu podlahy u starších domov, sa odlišujú. Inak budete postupovať pri miestnosti nad pivnicou, inak pri podlahách na teréne.
V týchto prípadoch sa začína naozaj od vrcholu. Pri miestnostiach, kde je podlaha nepodpivničená, začnite odstránením pôvodných podláh. Pokračujte úplnou sanáciou (prvá vrstva je hlina a na nej štrk), pridajte podkladový betón a hydroizolačnú vrstvu.
Až po tejto základnej úprave nasleduje samotná tepelná izolácia (druhy rozoberieme nižšie), nakoniec sa pridáva vrchný betón, nivelácia a samotná podkladová krytina.
Skúste naše 3 tipy, ako pripraviť podlahu na pokládku.
V tomto prípade ide o zatepľovanie stropu, pretože sa do samotnej podlahy izolačný materiál častokrát nezmestí, prípadne by jeho inštaláciou došlo k zvýšeniu podlahy – pri použití polyuretánových dosiek (PIR) by to bolo až o 3–6 cm.
Aj preto sa teda najčastejšie zatepľujú stropy spodnej nevykurovanej miestnosti (pivnica, garáž). Tým sa zlepší tepelný komfort v priestore nad nimi.
Využívajú sa pri zateplení miestností nad nevykurovanými miestnosťami, kde je izolácia stropu technicky náročná. Myslite však na zvýšenie podlahy, tá sa môže navýšiť o 3–6 cm.
Do ľahkých podláh sa na zateplenie hodí aj minerálna vata (u ťažších ju neodporúčame, pretože má malú únosnosť).
Minerálna vata sa využíva najmä na kročajovú izoláciu (aby sa vaše kroky nerozliehali po budove), pretože jej hrúbka nie je taká veľká.
Tento spôsob zateplenia nájdete najmä na pôde, pretože sa fúkaná izolácia dostane aj do neprístupných miest – teda do rôznych škár a medzier.
Zvládne skvele vyplniť priestor medzi trámami a vytvorí hrubú izolačnú vrstvu.
Je teda na vás, akú cestu si pri zateplení podlahy vyberiete a ktorý druh izolácie zvolíte. Keďže ide o rôzne materiály, líši sa aj samotný postup na zateplenie podlahy.
Predtým, než sa pustíte do práce, opýtajte sa predajcu, akým spôsobom odporúča inštalovať izolačný materiál.
Spojenie lina je kľúčom k dokonalej podlahe bez viditeľných škár as dlhou životnosťou. Existujú dva hlavné spôsoby spájania lina: teplovzdušné zváranie a zváranie za studena. V tomto článku sa pozrieme na výhody oboch metód a ukážeme si, ako na to.
Mastný fľak – na to sa naozaj nepozerá s potešením. Či už sa jedná o kvapku oleja z panvice alebo o usadený mastný film, zbaviť sa ho môže byť pekný oriešok. Našťastie existuje niekoľko osvedčených metód, ako odmastiť podlahu.
Vinylová podlaha je ideálnym riešením do každej domácnosti, a to jednoducho preto, že má mnoho skvelých vlastností. Čo ale dať pod vinylovú podlahu, pokiaľ chcete jej pozitíva posunúť ešte o úroveň vyššie?
Kúpili ste si novú podlahu a zostáva ju len položiť. Skôr ako začnete, musíte podlahu vyrovnať. Poradíme vám, čo to je nivelácia podlahy a ako vám vykúzli dokonale hladký povrch.