Pri rozhodovaní o obstaraní nového koberca si najprv ujasnite, či zháňate koberec z umelých vlákien alebo dávate prednosť prírodným kobercom.
Obe varianty ponúkajú nespočetné množstvo výhod. Poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé koberce zo syntetických vlákien.
Koberce z polypropylénu si vás získajú vo chvíli, keď riešite cenu. Patrí totiž k jedným z najlacnejších materiálov na výrobu kobercov.
Hodí sa hlavne do domácnosti, pretože ponúka aj odolnosť proti škvŕnám a ľahko sa udržuje.
Polypropylén sa používa aj v slučkových úpravách kobercov, a vďaka tomu získa lepšiu odolnosť.
Polyamid patrí medzi najodolnejšie syntetické materiály a stretnete sa s ním pri bytových aj záťažových kobercoch pre komerčné priestory.
Polyamid vyniká predovšetkým svojou odolnosťou voči opotrebovaniu. Vďaka tomu mu nevadí ani veľké zaťaženie v hoteloch, kanceláriách a ďalších frekventovaných miestach.
Doma taký koberec oceníte predovšetkým pre jeho výborné mechanické vlastnosti. Koberec z polyamidu má výbornú tvarovú pamäť a vlákna majú tendenciu sa narovnávať. Vyniká stálofarebnosťou a nebledne.
Poteší vás aj zníženie kročajového hluku a jeho tepelnoizolačné vlastnosti.
Koberce z polyesteru vynikajú hneď niekoľkými príjemnými vlastnosťami, ktoré vás doma potešia. Sú veľmi mäkké a príjemné na došľap, nekrútia sa, ich vlákna sa ľahko narovnávajú a ponúkajú jasné a sýte farby, ktoré neblednú.
Nebojte sa ich vybrať do spálne ani do obývacej izby.
Dobre tiež odolávajú škvrnám.
Akrylový koberec niekedy na prvý pohľad nerozoznáte od vlny. Polyakrylonitrilové priadze totiž ponúkajú podobné vlastnosti ako vlna.
Akrylové koberce sú odolnejšie proti nečistotám aj vyblednutiu. Neprídu si na ne mole, ktoré sa vo vláknach neudržia.
S polyetylénom sa stretnete predovšetkým pri výbere umelej trávy. Polyetylén nevybledne vplyvom UV žiarenia, a preto sa hodí predovšetkým do exteriéru.
Ak plánujete zaobstarať si umelý trávnik napríklad na balkón, terasu alebo k bazénu, potom je polyetylén materiál, na ktorý sa môžete spoľahnúť.
Prírodné materiály na výrobu kobercov ponúkajú množstvo vlastností, ktoré syntetika niekedy nedokáže napodobniť.
Niektoré sú extrémne pevné a odolné, iné vyžadujú špeciálnu starostlivosť a šetrné čistenie. Poďme sa pozrieť, z akých prírodných materiálov sa najčastejšie koberce vyrábajú.
Vlnené koberce patria medzi prémiové. Vlnené vlákna sú veľmi mäkké a príjemné na dotyk.
Chôdza po vlnenom koberci je pohodlná a hrejivá. Vlna navyše ponúka dlhú životnosť. Vlnený koberec vám pri správnej starostlivosti vydrží ako nový dlhé roky.
Vlnený koberec patrí medzi veľmi dobré izolanty hluku. Chôdza po vlnenom koberci je tichá, takže sa hodí do frekventovaných miestností, kde ponúkne aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti.
Zároveň vydrží aj mechanické namáhanie a mierne zľahlé vlákna sa rýchlo vracajú do pôvodnej podoby.
Pri starostlivosti o vlnený koberec odporúčame používať iba také prípravky, ktoré neobsahujú žiadne agresívne látky a sú určené priamo na vlnu.
Kokosové vlákno sa často využíva hlavne na výrobu rohožiek. Získava sa z dužinatého obalu kokosového orecha a ponúka vysokú pevnosť a odolnosť proti opotrebovaniu.
Preto kokosovým vláknam nevadí časté používanie ani mechanická záťaž.
Kokosové vlákno sa tiež ľahko udržuje. Stačí rohožku napríklad vyklepať alebo povysávať. Nevyžaduje žiadne špeciálne zaobchádzanie ani čistenie.
Kokosové vlákno nedrží vlhkosť, takže sa hodí nielen ako rohožka pred byt, ale aj ako vonkajšia rohožka k domu.
Bavlnené vlákna sa získavajú z bavlníka a chôdza po bavlnenom koberci je veľmi príjemná a pohodlná. Vlákna sú totiž podobne ako pri vlne veľmi mäkké na došľap.
Sisalové vlákna sa získavajú z listov agáve sisalovej a majú veľmi hrubú štruktúru.
Vďaka tomu ponúkajú množstvo unikátnych vlastností. Je to vysoko hygroskopický materiál, ktorý dokáže pohlcovať a udržiavať vzdušnú vlhkosť.
Sisal je na dotyk hrubý až drsný a práve vďaka tomu je veľmi pevný v odere.
Len tak niečo koberec zo sisalu nepoškodí. Vydrží časté mechanické namáhanie. Zo sisalu sa vyrábajú nielen koberce, ale aj vonkajšie rohožky.
Používa sa tiež na výrobu napríklad škrabadiel pre mačky.
Pokiaľ zháňate koberec do interiéru, ktorému nevadí vlhkosť, skúste koberec z morskej trávy. Tieto prírodné vlákna vynikajú svojim teplým a prirodzeným vzhľadom a sú veľmi jemné na dotyk.
Zároveň sa hodí aj ako koberec do kuchyne, pretože jej nevadí ani rozliate pitie. Vodu z nej ľahko zotrite, pretože sa nevsakuje do vlákien.
Koberce z kukuričných vlákien patria k moderným materiálom, ktoré spĺňajú vysoké nároky na jednoduchú údržbu a odolnosť voči nečistotám a vytváraniu škvŕn.
Majú príjemne jemnú štruktúru, po ktorej sa dobre chodí. Navyše koberce z kukuričných vlákien vynikajú aj dlhou životnosťou.
V materiáloch kobercov máte už prehľad. Pozrite sa tiež, ako sa koberce technologicky upravujú. Poradíme vám, čo znamená frisé, bouclé a čo je to shaggy koberec.
Pri výbere vinylovej podlahy sa stretnete s mnohými termínmi a parametrami. Jedným z nich je hrúbka. V tomto článku sa pozrieme na to, čo všetko hrúbka vinylovej podlahy ovplyvňuje a ako si vybrať tú správnu pre vaše potreby.
V spálni sa dejú veci. Čo sa frekvencie a dĺžky týka – najčastejšie v nej spíme. Tejto bohuľubnej činnosti sa venujeme až tretinu svojho života. Všetci vieme, že kvalitný odpočinok je základ, možno ste ale nevedeli, že na kvalitu spánku môže pozitívne pôsobiť aj koberec. Máme aj ďalšie dôvody, prečo ho mať v spálni.
Chcete, aby sa váš domov stal oázou pokoja a harmónie? Staroveké čínske učenie feng-šuej vám s tým môže pomôcť. Podľa neho totiž hrajú práve koberce v interiéri dôležitú úlohu. Zistite, ako s ich pomocou usmerniť tok energie čchi a dodať interiéru na útulnosti.
Hladké podlahy, najmä PVC a vinyl, sa v posledných rokoch stali veľmi populárnou voľbou pre kancelárske priestory. Ich obľuba pramení z kombinácie praktickosti, estetiky a priaznivej ceny. Zistite, ako vybrať hladkú podlahu do kancelárie.