Vinylové podlahy každý deň odolávajú bežnej prevádzke v domácnosti, kancelárii alebo komerčných priestoroch. O to sa práve starajú jednotlivé vrstvy podlahy. Každá má totiž svoju špecifickú funkciu.
Väčšina vinylových podláh sa skladá z týchto vrstiev:
Ak siahnete po plávajúcej vinylovej podlahe typu „click“, potom sa bez podložky nezaobídete. Tento typ podlahy sa k podkladu nelepí, ale jednotlivé lamely sa spájajú pomocou zámkového systému, ktorému hovoríme click.
Stretnete sa s dvoma typmi plávajúcich vinylových podláh. Tie, ktoré už majú podložku integrovanú priamo na lamele. A tie, ktoré podložkou nedisponujú.
Ak zvolíte variant plávajúcej vinylovej podlahy bez podložky, vždy si k nej ešte zožeňte podložku pod vinylové podlahy, ktorú odporúča výrobca. Bez vhodnej podložky skrátka plávajúcu vinylovú podlahu správne nepoložíte. Pod vinylové dielce nikdy nepoužívame podložky mäkčené (MIRELON, STARLON a pod.), ktoré spôsobujú rozmerovú nestálosť podkladu pre click systém vinylu.
Na čo podlahová podložka slúži:
TIP
Rozhodujete sa, aká vinylová podlaha je pre vás tá pravá?
Poradíme vám s výberom v článku Druhy vinylu: Click alebo lepený?
Jadro podlahy predstavuje najsilnejšiu vrstvu celej krytiny. Určuje jej celkovú hrúbku, odolnosť a vlastnosti.
Pri vinylových podlahách sa stretnete s najrôznejšími materiálmi, ktoré tvoria jadro podlahy.
Jadro podlahy je zároveň aj nosnou vrstvou podlahy, ktorá sa stará o jej stabilitu a odolnosť pri bežnej prevádzke a záťaži.
Pri niektorých plávajúcich vinylových podlahách narazíte na WPC jadro, ktoré sa vyrába z drevoplastového kompozitu. Výhodou tohto jadra je jeho výborná odolnosť voči vode a vysoká stabilita.
Ďalším materiálom, ktorý tvorí jadro vinylových podláh, je napríklad vápenec. Narazíte naň pod skratkou SPC („Stone Plastic Composite“ alebo „Stone Polymer Composite“).
Tieto rigidné vinylové podlahy majú pevné jadro tvorené zo zmesi vápenca a rôznych stabilizátorov. Vďaka tomu sú krytiny tuhšie, ale zato veľmi odolné a hodia sa aj do vysoko zaťažených priestorov.
Zároveň takáto podlaha dobre vedie teplo a môžete ju bez obáv položiť aj na teplovodné podlahové kúrenie. Niektoré druhy rigidných vinylových podláh vydržia teploty až do 45 °C.
Pri vinyle sa stretnete aj s jadrom zo skleného vlákna. Pridáva sa tam na zaistenie väčšej stability a na zlepšenie odolnosti podlahy. Napríklad proti deformácii.
Podobne ako jadro aj hrúbka nášľapnej vrstvy určuje celkovú odolnosť podlahy. Ide o jednu z najvrchnejších vrstiev podlahy. Pod touto vrstvou sa nachádza dekoračná vrstva, ktorá dodáva podlahe jej vzhľad. Vinylové podlahy môžu vďaka tejto dekoratívnej vrstve veľmi dobre imitovať drevo, kameň, betón alebo dlažbu. Nášľapná vrstva chráni dekor a celú podlahu proti mechanickému poškodeniu od bežnej prevádzky. Určuje tiež, či je podlaha vhodná na pravidelné používanie kolieskovej stoličky (podľa príslušného piktogramu). Pri vinylových podlahách sa hrúbka nášľapnej vrstvy pohybuje v rozmedzí od 0,30 mm (bytové priestory) do 0,55 mm (komerčné priestory).
Čím je vyššia hrúbka nášľapnej vrstvy, tým je odolnejšia podlaha. Pri výbere vinylovej podlahy pre konkrétne priestory sa riadime podľa triedy záťaže. Pre bytové priestory sa jedná o triedu záťaže 23 až 31, pre komerčnú potom o triedu 32 a vyššie.
Čerešničkou na vinylovej podlahe je vrchná ochranná PUR vrstva. Jej hlavnou úlohou je na podlahe dokonale uzavrieť všetky mikropraskliny. Vďaka tomu sa na povrchu podlahy nedrží špina a nezašľapáva sa do podlahy.
Podlahy s PUR vrstvou sú síce málinko drahšie, ale investícia sa vám vráti. Polyuretánová vrstva totiž výrazne zvyšuje odolnosť a životnosť podlahy a zároveň vám uľahčuje prácu s jej čistením a údržbou.
Vďaka ochrannej PUR vrstve stačí podlahu pravidelne zametať alebo vysávať. Do mokrého čistenia sa púšťajte podľa toho, ako veľmi dostáva podlaha zabrať vo vašej domácnosti.
Používaním špeciálnych čistiacich prostriedkov dokážete navyše vytvoriť na podlahe ochranný polymérový film, ktorý potom pôsobí proti ďalšiemu znečisteniu.
Teraz už jednotlivým vrstvám a ich funkciám lepšie rozumiete. Vďaka tomu viete, čo od podlahy môžete očakávať a ako sa o ňu správne starať. Aby vám podlaha slúžila čo najlepšie a vydržala dlho ako nová, prečítajte si aj naše osvedčené rady, ako čistiť podlahu.
Výhodou moderných podlahových krytín je ich neuveriteľná variabilita, ktorá umožňuje vytvoriť akýkoľvek štýl interiéru a zároveň využiť dokonalé vlastnosti moderného materiálu. Nekonečné možnosti uspokoja aj toho najnáročnejšieho zákazníka. Spoľahnúť sa môžete aj na deklarované vlastnosti, ktoré ponúka PVC/lino alebo vinylová podlaha.
Aj vy ju cítite vo vzduchu? Jar je tu! A s ňou prichádza príležitosť vyzdobiť si domov jarnými dekoráciami a mäkkým kobercom, ktorý vám rozžiari deň.
Vrstvenie kobercov je jedným z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov, ako oživiť interiér, pridať mu hĺbku a vytvoriť útulnú atmosféru. Vrstvenie nie je nič ťažké, stačí dodržiavať pár základných pravidiel. Naučte sa, ako tento dizajnový prvok aplikovať aj pri sebe doma.
Máte celý domov zariadený, ale stále máte pocit, že vám niečo chýba? Vyskúšajte interiérové vône! Spoločne vám ukážeme, ako kombinovať koberce, PVC/lino a vinylové podlahy s rôznymi vôňami.