Čo je industriálny štýl
Tento štýl vychádza predovšetkým z industriálneho dizajnu a inšpiruje sa starými továrenskými halami. Samozrejme to neznamená, že by ste mali bývať ako vo fabrike, skôr si z nej do svojho interiéru prevziať konkrétne prvky. Industriálny štýl si skrátka vyberá zo surových montážnych priestorov to poetické, čo potom prenáša do našich domovov.
Jedným z dôvodov, prečo sa industriálny štýl drží už niekoľko rokov na výslní, je predovšetkým to, že s minimálnymi zásahmi môžete dosiahnuť veľkú premenu interiéru. Jeho krása totiž tkvie v detailoch.
Hlavné znaky industriálneho štýlu
Industriálny interiér je vlastne ľahko rozpoznateľný – pracuje s kovovými prvkami, vyžíva sa v strohých farbách a pracuje s doplnkami, ktoré dokonale imitujú prostredie továrenských hál.
Ak by sme mali zostaviť dizajnovú paletu
industriálneho štýlu, vyzerala by najskôr takto:
- Farby industriálneho štýlu: biela, čierna, sivá, béžová
- Prvky: kovové, betónové
- Steny: obnažené, tehlové, čierne, sivé, odhaľujúce inštalácie a rôzne rúry
- Podlahy: s dekorom betónu, s kobercami či podložkami v strohých farbách
- Doplnky: veľké industriálne lampy, svietidlá, kovové poličky, kovové úchytky a ako kontrast aj farebné prvky s odlišným dizajnom
Na to, aby sa váš domov premenil na hrdého nositeľa industriálneho štýlu, rozhodne nepotrebujete rozsiahlu rekonštrukciu. Stačí zmeniť pár doplnkov a interiér získa nový rozmer.
Ako vniesť industriálny štýl do kuchyne
V kuchyni postačí zamerať sa na základné prvky industriálneho štýlu a nápady sa pohrnú.
Skúste napríklad na všetky kovové prvky použiť techniku černenia (brynierovanie). V kuchyni náterom ošetríte kovy ako napríklad nosnú inštaláciu skriniek, skrutky, úchytky, nohy stoličiek či stola. Vďaka tejto úprave vnesiete do interiéru typickú čiernu farbu, ktorá je pre industriálny štýl signifikantná.
Ďalším dobrým tipom je využiť v kuchyni voľnú stenu – umiestnite na ňu kovové poličky, prípadne ju natrite tabuľovou farbou a používajte ju na písanie odkazov.
Myslite aj na vhodnú podlahovú krytinu, ktorá sa farebne podieľa na dotvorení industriálneho štýlu. Veľmi sa hodí napríklad dekor hrubého betónu. Vyskúšať môžete napríklad
PVC podlahy s imitáciou betónu.
Ako vniesť industriálny štýl do obývačky
V tejto izbe sa pohrajte s detailmi. V industriálnom štýle zohráva veľkú úlohu osvetlenie. Len si predstavte tie veľké zvonové lampy vo fabrikách. Najjednoduchšou voľbou bude teda siahnuť po industriálnej lampe, vybrať si osvetlenie s čiernymi kovovými prvkami a pridať k tomu napríklad police s kovovými detailmi.
Industriálny štýl môžete taktiež skvele zdôrazniť vhodným výberom kusového koberca. Miestnosť príjemne oživí. V prípade, že hľadáte pohodlie, doprajte si metrážny koberec v strohých industriálnych farbách.Ako vniesť industriálny štýl do kúpeľne
Industriálny štýl je strohý a zároveň plný doplnkov. To môžete využiť napríklad v kúpeľni. Oživte ju kvetinou v industriálnom kvetináči, prípadne zvoľte vhodnú
kúpeľňovú predložku. Štýl podčiarknu kovové poličky, prípadne zrkadlo s kovovým rámom.
Nádych industriálneho štýlu môžete v kúpeľni docieliť aj vhodnou farebnou kombináciou uterákov.
Industriálny štýl interiéru v skratke
Na záver malé opakovanie: Áno, industriálny štýl pracuje so základnými farbami, neznamená to ale, že sa utápa v odtieňoch čiernej, bielej či sivej. Nosným prvkom sú aj doplnky a kontrastné farby, ktoré interiér oživia.
Základné pravidlá industriálneho štýlu:
- menej je viac
- kov
- prírodné farby
- osvetlenie inšpirované továrňami
- kontrastné doplnky
Teraz sa už môžete pustiť do zariaďovania.
Industriálny štýl na vás čaká.