Podkladové vrstvy kobercov: Zistite, na čom drží váš koberec

Čas čítania 3 minúty
Ako vybrať podlahu
Podkladová vrstva nie je na prvý pohľad vidieť, ale tvorí podstatnú súčasť koberca. Táto spodná vrstva sa pri koberci stará o to, aby bol koberec stabilný, mäkký a dobre izoloval teplo aj hluk.
podkladové vrstvy kobercov

Action Back (AB)

Túto podkladovú vrstvu koberca tvorí syntetická juta v mriežke. Ide o pevný, odolný a relatívne lacný podkladový materiál. Tento typ podkladu sa používa aj pri záťažových kobercoch do komerčných priestorov.

Fusionbac (Cosyback, Twinback, Duotex)

Ide o prémiovú podkladovú vrstvu koberca. Vyrába sa spojením (tavením) flísovej vrstvy a tkaného polypropylénového podkladu.

Spájajú sa v nej výhody oboch týchto materiálov a tak vznikol pevný, stabilný a mäkký materiál a výborný izolačný podklad.

Koberce s týmto podkladom výborne izolujú teplo aj hluk. Zároveň ponúkajú vysokú odolnosť a životnosť.
Koberec s touto podkladovou vrstvou môžete celoplošne lepiť. Dá sa položiť aj napínaním.

Filc (PremiumBack, EasyBack, Texflor)

Filc patrí medzi pevné podkladové vrstvy s vynikajúcimi akustickými a tepelnoizolačnými vlastnosťami.

To znamená, že dobre tlmí kročajový hluk a drží teplo v miestnosti.

Koberec s filcovou vrstvou je vysoko odolný proti opotrebovaniu. S filcom sa všeobecne lepšie manipuluje, pretože nie je drsný. Pri pokládke tak nepoškriabe vás ani steny.

Texicon (Res, Resine, Precoat)

Podklad tvorí špeciálna vrstva lepidla, latexu alebo spevňovacej hmoty. Vďaka tomu sa hodí do menej namáhaných miestností.

Tento typ podkladovej vrstvy sa najčastejšie používa pri lacnejších vpichovaných kobercoch.

Koberec s týmto typom podkladu vždy fixujte jedine celoplošným lepením.

Gel Foam (GF)

Spodnú vrstvu koberca v tomto prípade tvorí objektová protišmyková guma, ktorá sa mimoriadne komfortne pokladá.

Koberec je vďaka takému podkladu protišmykový a veľmi odolný voči posúvaniu.

Vďaka tejto gumovej vrstve sa koberec nevlní. Podkladovú vrstvu Gel Foam nájdete často na rohožkách alebo behúňoch, ktoré stoja voľne v miestnosti. Táto úprava znižuje riziko, že sa po koberci pošmyknete.

SafeBack (Gel, Wafles)

Tento podklad nájdete predovšetkým na záťažových kobercoch určených pre komerčné priestory. Hodí sa aj pre koberce, ktoré sa chystáte položiť na podlahové vykurovanie.

Poklad je vysoko odolný voči vysokej záťaži a odoláva aj plesniam.

Foam Back (pěnový podklad)

Ide o syntetický materiál so zosilnenou akustickou a tepelnou izoláciou. Koberce s penovým podkladom ponúkajú aj príjemný došľap.

Vďaka hrubej podkladovej vrstve pri pokládke nepotrebujete žiadnu ďalšiu podložku.

Bitumen

Ide o veľmi trvanlivý a ohybný materiál, ktorý sa ľahko prispôsobí akémukoľvek podkladu. Ponúka tiež veľmi dobré akustické vlastnosti.

Tvorí ho najčastejšie bitumen, ktorý sa skladá z dvoch vrstiev oddelených vrstvou netkanej textílie zo sklenených vlákien.

Netkaná textília potom zaisťuje lepšiu rozmerovú stabilitu. S týmto typom podkladovej vrstvy sa stretnete len pri kobercových štvorcoch.

Jute Print (JP)

Opäť ide o podklad primárne určený pre záťažové koberce. Tento podklad je vyrobený z technickej gumy.

Vďaka nemu sú koberce mäkké, nešmýkajú a ponúkajú vysokú odolnosť.

Nopy

Nopy nájdete predovšetkým na umelej tráve.

Ide o pár milimetrov veľké výčnelky, ktoré slúžia na lepšiu priľnavosť umelého trávnika k podkladu. Nopy tiež zaisťujú lepší odvod vody.

Jednotlivé podkladové vrstvy kobercov už poznáte. Napriek tomu, že sa všetky koberce vyrábajú s podkladovou vrstvou, odporúčame pri pokládke používať ešte kvalitnú podložku pod koberec.

Tá vám zaistí extra komfortný došľap, vynikajúcu tepelnú i zvukovú izoláciu a tiež si vďaka nej predĺžite životnosť koberca.

Pozrite sa tiež na prehľad materiálov na výrobu kobercov alebo na jednotlivé technologické úpravy koberca.

Sledujte nás

Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie BRENO tipy

  • pani vyberá vinylovú podlahu

    Hrúbka vinylovej podlahy: Čo ovplyvňuje a prečo sa nezamerať iba na ňu

    Pri výbere vinylovej podlahy sa stretnete s mnohými termínmi a parametrami. Jedným z nich je hrúbka. V tomto článku sa pozrieme na to, čo všetko hrúbka vinylovej podlahy ovplyvňuje a ako si vybrať tú správnu pre vaše potreby.

  • Kusový koberec v spálni.

    5 dôvodov, prečo mať v spálni koberec

    V spálni sa dejú veci. Čo sa frekvencie a dĺžky týka – najčastejšie v nej spíme. Tejto bohuľubnej činnosti sa venujeme až tretinu svojho života. Všetci vieme, že kvalitný odpočinok je základ, možno ste ale nevedeli, že na kvalitu spánku môže pozitívne pôsobiť aj koberec. Máme aj ďalšie dôvody, prečo ho mať v spálni.

  • kancelária s hladkou podlahou

    Ako vybrať hladké podlahy do kancelárie: Na toto sa zamerajte

    Hladké podlahy, najmä PVC a vinyl, sa v posledných rokoch stali veľmi populárnou voľbou pre kancelárske priestory. Ich obľuba pramení z kombinácie praktickosti, estetiky a priaznivej ceny. Zistite, ako vybrať hladkú podlahu do kancelárie.

  • Vinylová podlaha s kusovým kobercom.

    Čo na podlahu? Koberec, PVC, vinyl, dlažbu alebo drevo?

    Premýšľate, aký druh podlahovej krytiny zvoliť do svojho interiéru? Aké výhody má koberec, vinyl, PVC podlaha alebo dlažba? Pokúsime sa vás zorientovať v pestrom svete podlahových krytín a pomôžeme s výberom tej najvhodnejšej.