Zakúpili ste si PVC podlahu a samozrejme chcete, aby vydržala čo najdlhšie. Zistite, na čo všetko by ste mali myslieť ešte pred jej pokládkou a následne potom pri údržbe. Máme pre vás prehľad najčastejších pochybení, ktoré vedú k nevratnému poškodeniu PVC podlahy.
Pred vlastnou pokládkou PVC podlahy by ste mali všetky nerovnosti podkladu vyrovnat. V opačnom prípade môže dochádzať k ich prepísaniu do novej podlahovej krytiny. Ak je podklad hrubý a vyskytujú sa na ňom nerovnosti, kamienky alebo dokonca ryhy a praskliny, upravte ho pred položením PVC podlahy samonivelačnou stierkou. Jedine tak účinne predídete nevratnému poškodeniu vlastnej podlahovej krytiny.
Zákazníci často reklamujú zvlnenie alebo vydutie PVC podlahy. Vo väčšine prípadov je dôvodom zlá fixácia tejto krytiny. PVC podlaha by mala byť vždy celoplošne prilepená k podkladu. Práve nedostatočná fixácia vedie k prípadným posunom a krúteniu podlahy a jej následnému poškodeniu a znehodnoteniu.
Pri výbere lepidla na fixáciu PVC podlahy sa vyhnite tzv. rozpúšťadlovým lepidlám (napr. Chemoprén, Goldprén a pod.). Tieto lepidlá pri nedostatočnom zavädnutí a následnej pokládke PVC často vďaka chemickej reakcii spôsobia na PVC podlahe nepeknú pigmentáciu vo forme žltých škvŕn. Preto vždy používajte iba lepidlá odporúčané na fixáciu PVC podláh.
V praxi sa častokrát stretávame s tým, že je PVC podlaha položená na nedostatočne vysušený vlhký podklad. Následne potom dochádza k vzniku plesní a farebným zmenám na podlahe (šednutiu jej povrchu). Z tohto dôvodu podlahu ešte pred vlastnou pokládkou zbavte všetkej vlhkosti, následne ju penetrujte a ďalej celoplošne vystierkujte samonivelačnou hmotou. Na takto pripravený, suchý, prebrúsený podklad zbavený prachu sa inštaluje a lepí nová krytina.
Napriek tomu, že to vyzerá neškodne, aj taká miska s vodou pre psa alebo kvetináč môže na Vašej PVC podlahe spôsobiť peknú nepríjemnosť. Pokiaľ tekutina zostane na povrchu podlahy dlho, vzniknú v týchto miestach škvrny. Preto vždy každú vyliatu tekutinu ihneď zotrite a miesto dôkladne vysušte, prípadne použite podložku.
TIP
Ak tekutinu vysušíte približne do desiatich hodín, škvrna zmizne.
Vedeli ste, že pri kontakte PVC podlahy s gumou (napr. gumové kolieska, chrániče prístrojov a nábytku, gumové podložky pod stoličky, kolesá kočíka, podrážky obuvi a pod.) dochádza k nežiaducej pigmentácii tejto podlahovej krytiny (žltnutie, hnednutie a černenie povrchu v mieste dotyku). Preto by ste mali takému kontaktu zamedziť. Odporúča sa použiť podložky z PVC, polyuretánu, polyetylénu, polypropylénu alebo filcu. Jednoducho tak predídete nevratnému poškodeniu svojej podlahy.
Pokládka nového PVC na PVC existujúce nie je vhodná. Na novej krytine môžu vzniknúť trvalé farebné zmeny z dôvodu rozdielneho chemického zloženia oboch materiálov. Odporúčame staré vrstvy odstrániť, podklad očistiť, penetrovať a celoplošne vystierkovať samonivelizačnou hmotou. Na takto pripravený, suchý, prebrúsený podklad zbavený prachu sa lepí nová krytina.
Pri čistení PVC podlahy je potrebné používať iba čistiace prostriedky na to určené. Nikdy nepoužívajte čistiace prostriedky obsahujúce aktívne bielidlá na báze chlorovodíka (napr. Savo). Tieto prostriedky by mohli podlahu nenávratne poškodiť a úplne znehodnotiť.
Zhora uvedené príklady patria medzi najčastejšie pochybenia, ktoré vedú k nevratnému poškodeniu podlahovej krytiny. Preto, aby Vám nová PVC podlaha slúžila dlhé roky, je potrebné venovať starostlivosť ako jej správnemu položeniu, tak aj následnej údržbe. Dodržiavanie týchto zásad sa Vám vo výsledku oplatí.
Máme pre vás návod krok za krokom, ktorý vám ukáže, ako položiť plávajúcu podlahu pri dverách. Zistite, ako správne rezať podlahu okolo zárubní, ako pracovať s posuvnými dverami a prečo nezabúdať na dilatačné škáry.
Chcete položiť novú podlahu, ale nechcete sa zbavovať existujúcich parkiet? Plávajúce podlaha je z mnohých riešení tou najjednoduchšou voľbou. Naši experti vám poradia, ako na to.
PVC podlahy, ľudovo nazývané lino, sú obľúbené pre svoju odolnosť, cenovú dostupnosť a jednoduchú údržbu. Niekedy sa však na line objavia odolnejšie škvrny, ktoré vyžadujú špeciálny prístup. Zistite, ako efektívne vyčistiť lino a zbaviť sa aj tých najodpornejších škvŕn.
Spojenie lina je kľúčom k dokonalej podlahe bez viditeľných škár a s dlhou životnosťou. Existujú dva hlavné spôsoby spájania lina: teplovzdušné zváranie a zváranie za studena. V tomto článku sa pozrieme na výhody oboch metód a ukážeme si, ako na to.