Spočiatku boli výkony robotických vysávačov rozporuplné. Mnohí z nás si spomenú napríklad na videá, v ktorých tieto stroje dokázali rozniesť nehodu nášho domáceho miláčika po celom byte. Čistiaci pomocník pri upratovaní sa čoskoro zmenil na prízrak exkrementov.
Aj tu ide technika dopredu a dnes sú na tom robotické vysávače lepšie ako kedykoľvek predtým. Nehody podobného typu dokážu vybrané modely odhaliť a taktne ich z upratovania vynechať, navyše sa už nezľaknú ani prahov ani kobercov. Postačí mať pri výbere dostatok informácií.
Predtým, než sa pustíte do výberu svojho pomocníka, sa zoznámte s troma základnými druhmi, ktoré na trhu nájdete najčastejšie.
Klasický robotický vysávač - podlahu vysaje, ale už nevytrie.
Robotický vysávač s mopom - vysáva i vytiera. Niekedy naraz, pri lacnejších modeloch vysávač najprv vysáva, a po výmene zásobníka aj vytrie. Mokrý režim nepoužívajte na koberce.
Robotický mop - nahrádza manuálny mop. Vytiera všetky typy tvrdých podláh, ale nevysáva.
Ako z rozdelenia vyplýva, základným parametrom pri výbere robotického vysávača sú podlahy, na ktorých bude stroj pracovať.
Vybrať robotický vysávač na tvrdé podlahy je určite jednoduchšie - stroj má skrátka upratať rovnú podlahu (vinyl, PVC), častokrát úplne bez prekážok v podobe kobercov. Zistite, aké parametre sledovať a ako si vybrať robotický vysávač na tvrdú podlahu.
Na druhú stranu, ani výber robotického vysávača vhodného na koberec nie je obzvlášť náročný. Postačí si vybrať stroj, ktorý zvládne aj nerovné povrchy (koberec). Pri nákupe sa preto zamerajte na robotické vysávače zvládajúce prekonávať prekážky. Zistite, ako vybrať robotický vysávač na koberec.
Máte doma zviera?
Skúste robotické vysávače, ktoré sa špecializujú práve na chlpy vašich miláčikov. Ich kefy a zberné nádoby dokážu pozbierať zvieracie chlpy s vysokou účinnosťou. Hodí sa preto aj do domácnosti s alergikmi. Pri výbere siahnite po modeloch, ktoré rozpoznávajú výkaly na podlahe a obchádzajú ich.
Samozrejme sú tu aj ďalšie atribúty, čo vám pomôžu rozhodnúť sa. Spísali sme preto pre vás tie najčastejšie otázky, na ktoré narazíte v súvislosti s výberom robotického vysávača.
Pravdepodobne vás neprekvapí, že lacnejšie kúsky nie sú vybavené navigáciou. Znamená to, že sa po miestnosti pohybujú pomocou prednastaveného algoritmu, a zvládnu tak vyčistiť iba 70 až 90 % plochy.
Robotické vysávače s navigáciou si vopred zmapujú priestor a nezastavia sa, kým neobídu každý roh.
Údaje sa pri jednotlivých modeloch líšia. Čím väčšiu plochu bude váš robot vysávať, tým väčšiu kapacitu potrebuje.
Pri výbere preto sledujte dobu prevádzky, tá určuje, ako dlho vysávač vydrží pracovať na jedno nabitie. Rozpätie je široké, obvykle od 40–250 minút, najčastejšie zvládne súvisle pracovať 2 až 3 hodiny. Potom putuje do dokovacej stanice, kde dobíjanie trvá aj niekoľko hodín.
Áno, je pravda, že robotické vysávače na tom budú, čo sa týka sacieho výkonu, vždy horšie ako tie klasické. Nie je to ale dôvod na paniku.
Dôvod spočíva najmä v odlišnej konštrukcii (u robotického vysávača nenájdete dlhú saciu hadicu) a tiež spôsobu, akým pracuje. Nečistoty sa do zbernej nádobky presúvajú vďaka systému rotujúcich kief a na to postačí výrazne nižší výkon.
Menej ako klasické. Dôvodom je už spomínaný nižší výkon. Pri novších modeloch počas vysávania budete počuť aj televíziu, s tými staršími to je o poznanie zložitejšie.
Najbežnejšie modely sú hlučné ako bežná konverzácia (55 – 65 dB) a najlepšie vám poslúžia, pokiaľ budú pracovať počas vašej neprítomnosti. Ak chcete pri vysávaní sledovať televíziu, vyberte si menej hlučné modely (pod 55 dB).
Najčastejšie u nich nájdete hlavnú pozdĺžnu a bočnú kefu. Prvá kefa nadvihuje nečistoty do sacieho otvoru a môže byť štetinová alebo gumová:
Bočné rotačné kefy slúžia na zachytenie nečistôt v rohoch miestností.
TIP
Na trhu nájdete aj modely bez bočných kief. To ale znamená, že ich upratovanie nie je také kvalitné – nedokážu sa dostať do rohov miestností.
Skúste aj naše ďalšie tipy na dokonalé upratovanie. Zistite, ako sa správne starať o koberec a tipy a triky na čistenie vinylovej podlahy.
Pri výbere vinylovej podlahy sa stretnete s mnohými termínmi a parametrami. Jedným z nich je hrúbka. V tomto článku sa pozrieme na to, čo všetko hrúbka vinylovej podlahy ovplyvňuje a ako si vybrať tú správnu pre vaše potreby.
V spálni sa dejú veci. Čo sa frekvencie a dĺžky týka – najčastejšie v nej spíme. Tejto bohuľubnej činnosti sa venujeme až tretinu svojho života. Všetci vieme, že kvalitný odpočinok je základ, možno ste ale nevedeli, že na kvalitu spánku môže pozitívne pôsobiť aj koberec. Máme aj ďalšie dôvody, prečo ho mať v spálni.
Hladké podlahy, najmä PVC a vinyl, sa v posledných rokoch stali veľmi populárnou voľbou pre kancelárske priestory. Ich obľuba pramení z kombinácie praktickosti, estetiky a priaznivej ceny. Zistite, ako vybrať hladkú podlahu do kancelárie.
Premýšľate, aký druh podlahovej krytiny zvoliť do svojho interiéru? Aké výhody má koberec, vinyl, PVC podlaha alebo dlažba? Pokúsime sa vás zorientovať v pestrom svete podlahových krytín a pomôžeme s výberom tej najvhodnejšej.