Pripravili sme pre vás seriál, kde sa dozviete všetko čo potrebujete vedieť o pokládke koberca. V prvom diele vám poradíme, ako správne zmerať šírku a dĺžku izby, na čo si dať pozor a ako si pripraviť jednoduchý nákres miestnosti.
Nie je nič horšie, ako keď zistíte, že ste objednali menší koberec, než aký potrebujete.
Preto sa nebojte pred objednaním metrážneho koberca miestnosť zmerať radšej viackrát a na niekoľkých miestach. Ideálne aspoň dvakrát, aby ste si overili, že namerané hodnoty skutočne zodpovedajú realite.
Pozor: múry v miestnosti môžu vykazovať rôzne nerovnosti. Pre istotu zmerajte ešte dĺžku aj šírku na viacerých miestach.
TIP
Hneď ako si miestnosť zmeriate, pripočítajte k jej dĺžke aj šírke rezervu 5–10 centimetrov. Vykryjete tým prípadné nerovnosti a tolerancie. Dĺžková a šírková tolerancia metrážnych kobercov je totiž podľa normy ±1 %.
Pred pokládkou pamätajte na to, že samotný koberec pokladáte až pod dverné krídlo. Tomu tiež prispôsobte meranie.
Minimálny presah pri každých dverách počítajte okolo 5 cm. Tento presah sa následne po pokládke odreže alebo schová pod prah.
Len čo si namerané hodnoty zapíšete na papier, pripravte si základný nákres miestnosti. Vizuálny plánik vám poslúži ako na nákup koberca, tak aj na samotnú pokládku.
Pokiaľ meriate atypickú miestnosť, kde sú napríklad rôzne výklenky, zárubne alebo akékoľvek prekážky, nezabudnite ich do nákresu pridať.
Do nákresu si zaznačte nielen dĺžku a šírku miestnosti, označte si aj všetky výklenky, okná, kúrenie a dvere. Nezabudnite ani na výčnelky stien, napríklad pri krbe.
Vždy je lepšie zaobstarať si väčší celoplošný koberec, než potom chýbajúce časti doskladať z kúskov. Pokiaľ vám koberec zostane, môžete ho využiť napríklad na výrobu soklov a tie potom využiť do obvodových líšt. Z väčších výrezov si zase ľahko vyrobíte napríklad rohožku.
V ponuke metrážnych kobercov nájdete rôzne šírky od 200 cm až do 500 cm.
Ako sme už povedali, pri výbere metrážneho koberca počítajte s odchýlkou šírky a dĺžky plus mínus 1 %. Ak vyberiete šírku koberca 400 cm, môže vám prísť rolka so šírkou 396–404 cm.
Pri výbere rozmeru koberca odporúčame zadať väčšiu šírku a dĺžku o 10 cm.
Potom už stačí uviesť dĺžku a šírku v centimetroch. Pri objednávke náš systém na základe zadaných rozmerov automaticky zvolí najvhodnejšiu šírku koberca na výrobu zadaného rozmeru alebo vám ochotne poradí predavač na akejkoľvek našej predajni.
Ako zmerať miestnosť na pokládku koberca už viete. Prečítajte si ďalšie články, kde vám poradíme:
Ako pripraviť podlahu na pokládku koberca
Ako správne aklimatizovať koberec pred položením
Ako položiť koberec obojstrannou lepiacou páskou
Ako položiť koberec celoplošným lepením
Ako položiť koberec na kobercovú podložku
Ako správne napojiť metrážny koberec
Ako vybrať lišty k metrážmu kobercu
Ešte ste nevybrali ten pravý koberec? Mrknite sa na kvalitné metrážne koberce, záťažové koberce alebo koberce v akcii, kde vám prinášame pravidelné zľavy na koberce.
Spojenie lina je kľúčom k dokonalej podlahe bez viditeľných škár as dlhou životnosťou. Existujú dva hlavné spôsoby spájania lina: teplovzdušné zváranie a zváranie za studena. V tomto článku sa pozrieme na výhody oboch metód a ukážeme si, ako na to.
Mastný fľak – na to sa naozaj nepozerá s potešením. Či už sa jedná o kvapku oleja z panvice alebo o usadený mastný film, zbaviť sa ho môže byť pekný oriešok. Našťastie existuje niekoľko osvedčených metód, ako odmastiť podlahu.
Vinylová podlaha je ideálnym riešením do každej domácnosti, a to jednoducho preto, že má mnoho skvelých vlastností. Čo ale dať pod vinylovú podlahu, pokiaľ chcete jej pozitíva posunúť ešte o úroveň vyššie?
Kúpili ste si novú podlahu a zostáva ju len položiť. Skôr ako začnete, musíte podlahu vyrovnať. Poradíme vám, čo to je nivelácia podlahy a ako vám vykúzli dokonale hladký povrch.