Konkrétne v týchto dvoch prípadoch išlo o nedostatočné pravidelné vysávanie spojené so zašľapávaním nečistôt do hĺbky koberca. Kobercový vlas sa potom zlepil a zošliapal práve v miestach zlej údržby.
Pritom stačí tak málo, aby vám koberec robil radosť čo najdlhšiu dobu. Správna starostlivosť je základ, či už doma zdobia vašu podlahu kusové koberce, alebo máte v celej miestnosti položený metrážny koberec, základom je správna starostlivosť. Poradíme Vám, ako sa o koberce starať a ako predchádzať ich znečisteniu či nevratnému znehodnoteniu.
Každý koberec potrebuje pravidelné vysávanie. Nezáleží na tom, či je vyrobený zo syntetického alebo prírodného vlákna, vysávaniu sa nevyhnete. Vysávač totiž účinne odstráni prach, omrvinky, zvieracie chlpy a ďalšie bežné nečistoty. Zároveň pravidelným vysávaním narovnáte vlas koberca, a tým udržujete jeho svieži vzhľad.
Ideálne je sa do toho pustiť dvakrát až trikrát týždenne. Len čo nečistoty do koberca zašliapete, samotným vysávaním sa ich už nezbavíte.
TIP
Okrem frekvencie vysávania hrá dôležitú úlohu aj smer, akým vysávate. Aby ste vyčistili koberec naozaj hlboko a zbavili sa všetkých nečistôt, vysávajte všetkými smermi.
Skúste špeciálne suché čistiace peny, kobercu dodajú nový dych. Stačí penu nastriekať na koberec, a potom ju kefkou z prírodných vlákien zapracovať do koberca. Nechajte penu pôsobiť pokojne niekoľko hodín, absorbuje tak do seba nečistoty a pachy. Potom koberec vysajte.
Okrem pravidelného vysávania je možné koberec raz za čas tiež poriadne vyčistiť špeciálnymi prostriedkami. Mokré čistenie čiže tepovanie totiž účinne odstráni zašliapanú špinu, mastnotu a tiež eliminuje nežiaduce pachy.
Čistiace prostriedky na koberce obsahujú aktívne látky, ktoré efektívne oddelia čiastočky nečistôt od vlákien koberca. Nečistoty potom jednoducho zotrite bielou čistou handričkou a po vyschnutí už stačí koberec len dôkladne povysávať.
Mokré čistenie je vhodné predovšetkým pre celoplošne fixované metrážne koberce. Voľne položené koberce sa pri mokrom čistení môžu zvlniť alebo zmrštiť.
V ponuke čistiacich prostriedkov na koberce nájdete rôzne odstraňovače škvŕn a špeciálne čistiace roztoky. Čističe nielen odstránia špinu, zároveň koberec príjemne prevoňajú a osviežia. Pri mokrom čistení koberca s vysokým vlasom počítajte aj s dlhšou dobou schnutia. To môže trvať niekoľko hodín až pár dní. Záleží, aký veľký koberec čistíte a aký vysoký je vlas koberca.
Prevencia hrá svoju významnú úlohu aj v starostlivosti o koberec. Do každého vchodu umiestnite praktickú rohožku, ktorá zachytí nečistoty a vlhkosť z topánok. Tá sa potom neprenesie na koberec a vy si ušetríte prácu s jeho čistením. Rohožky alebo čistiace zóny sa hodia predovšetkým tam, kde sa bežne nezúvate. Rohožku tiež raz za čas vyklepte a poriadne vyčistite, inak sa sama stane zdrojom znečistenia.
Pravidelná a správne realizovaná údržba sa skrátka oplatí. Práve vďaka dodržiavaniu vyššie uvedených postupov sa váš koberec udrží v skvelej forme dlhé roky.
PVC podlahy, ľudovo nazývané lino, sú obľúbené pre svoju odolnosť, cenovú dostupnosť a jednoduchú údržbu. Niekedy sa však na line objavia odolnejšie škvrny, ktoré vyžadujú špeciálny prístup. Zistite, ako efektívne vyčistiť lino a zbaviť sa aj tých najodpornejších škvŕn.
Spojenie lina je kľúčom k dokonalej podlahe bez viditeľných škár as dlhou životnosťou. Existujú dva hlavné spôsoby spájania lina: teplovzdušné zváranie a zváranie za studena. V tomto článku sa pozrieme na výhody oboch metód a ukážeme si, ako na to.
Mastný fľak – na to sa naozaj nepozerá s potešením. Či už sa jedná o kvapku oleja z panvice alebo o usadený mastný film, zbaviť sa ho môže byť pekný oriešok. Našťastie existuje niekoľko osvedčených metód, ako odmastiť podlahu.
Vinylová podlaha je ideálnym riešením do každej domácnosti, a to jednoducho preto, že má mnoho skvelých vlastností. Čo ale dať pod vinylovú podlahu, pokiaľ chcete jej pozitíva posunúť ešte o úroveň vyššie?