Pred pokládkou akejkoľvek podlahy musí byť jej podklad rovný a hladký. Aj preto by ste vyrovnaniu podlahy mali venovať zvýšenú pozornosť. Ak si na tejto časti procesu nedáte dostatočne záležať, následky sa čoskoro dostavia, a vy po nich budete dennodenne chodiť.
Napríklad PVC, lepený vinyl a metrážne koberce sú citlivé na nerovný povrch a kopírujú každú nerovnosť. Pri ich pokládke na nesprávne vyrovnanú podlahu môže dôjsť ku skopírovaniu nerovností a zníženiu životnosti krytiny. Vinylová podlaha typu „click“ pri nerovnom podklade nebude doliehať celou plochou, čím sa stane nestabilnou (zámky sa môžu zlomiť), a postupne sa znehodnotí.
Vedeli ste, že?
To, či je povrch skutočne rovný, určuje rovnosť povrchu, pri ktorej sa sledujú odchýlky výškovej úrovne náhodne vybraných bodov podlahy. Podľa normy STN by odchýlka pri rovnosti podlahy nemala byť vyššia ako 2 milimetre na 2 metre.
Na túto vychytávku nedá dopustiť nejeden podlahár, pretože dokáže podlahu vyrovnať na milimeter presne. Je tak ideálnym pomocníkom na vyrovnanie podlahy pred položením PVC a vinylu.
Vyrovnanie podlahy samonivelačnou stierkou sa skvele hodí pre vinylové aj PVC podlahy a tiež pod koberec. Zistite, ako na samonivelačnú stierku.
Mnoho ľudí si obľúbilo vyrovnanie podlahy suchou cestou, na čo sa najčastejšie využívajú OSB dosky. Týmto spôsobom sa dá vyrovnať krivá podlaha rýchlo a jednoducho a nemusíte čakať na jej zaschnutie.
Ako to už býva pri rýchlych riešeniach, má to svoje ALE. OSB dosky sú rozmerovo nestále, náchylné na vlhkosť a prípadné škáry sa ľahko prenesú aj do novej podlahy. Z týchto dôvodov pokládka na OSB dosky nie je vhodná.
Keď už sa pre tento spôsob rozhodnete, postup vyrovnania je nasledovný:
Cementový poter slúži ako podkladová vrstva. Inštaláciu podlahovej krytiny na betón neodporúčame. Môže totiž dôjsť k preneseniu nerovností či prasklín, ktoré znižujú životnosť podlahovej krytiny.
Keď už sa rozhodnete pre cementový poter, postup na vyrovnanie je nasledovný:
Na takto pripravený, suchý, prebrúsený podklad zbavený prachu sa inštaluje nová krytina. Najvyššia povolená vlhkosť cementového poteru nesmie prekročiť 2,0 % CM.
Anhydritový poter je liata zmes na báze síranu vápenatého, ktorá je jednoduchá na spracovanie. Používa sa ako podkladová vrstva pri anhydritových podlahách a využíva sa aj na vyrovnávanie podlahy. My však neodporúčame inštaláciu podlahovej krytiny na anhydrit vzhľadom na jeho nedostatočnú tvrdosť.
Keď už sa rozhodnete pre anhydritový poter, postup na vyrovnanie je nasledovný:
Najvyššia povolená vlhkosť anhydritového poteru nesmie prekročiť 0,5 % CM.
Vedeli ste, že?
Anhydrit nie je kompatibilný s bežnými stierkami na báze cementu.
Na záver prinášame porovnanie s tým, že naše odporúčanie je jasné – vyrovnávajte pomocou samonivelačnej stierky. Jedine tak predídete možným nepríjemnostiam spojených s pokládkou vinylu a PVC na nerovné povrchy.
Spojenie lina je kľúčom k dokonalej podlahe bez viditeľných škár as dlhou životnosťou. Existujú dva hlavné spôsoby spájania lina: teplovzdušné zváranie a zváranie za studena. V tomto článku sa pozrieme na výhody oboch metód a ukážeme si, ako na to.
Mastný fľak – na to sa naozaj nepozerá s potešením. Či už sa jedná o kvapku oleja z panvice alebo o usadený mastný film, zbaviť sa ho môže byť pekný oriešok. Našťastie existuje niekoľko osvedčených metód, ako odmastiť podlahu.
Vinylová podlaha je ideálnym riešením do každej domácnosti, a to jednoducho preto, že má mnoho skvelých vlastností. Čo ale dať pod vinylovú podlahu, pokiaľ chcete jej pozitíva posunúť ešte o úroveň vyššie?
Kúpili ste si novú podlahu a zostáva ju len položiť. Skôr ako začnete, musíte podlahu vyrovnať. Poradíme vám, čo to je nivelácia podlahy a ako vám vykúzli dokonale hladký povrch.