Lino: pojem z minulosti
Pojem lino si väčšina z nás spojí s podlahovou krytinou, ktorú sme pred rokom 1990 nachádzali vo svojich domácnostiach, na úradoch, v školách či v nemocniciach. Vyznačovala sa obmedzeným výberom farieb a vzorov.
PVC podlaha: moderná podlahová krytina
Dnes sú s pojmom lino často spájané tzv.
PVC podlahy, ktoré sa však vyznačujú
výbornými užívateľskými vlastnosťami. Ľahko sa inštalujú, čistia, sú odolné proti mechanickému poškodeniu a vykazujú dlhú životnosť.
PVC podlahy navyše dobre izolujú chlad zo zeme a môžeme ich pokladať aj na podlahové vykurovanie. Medzi ich nespornú výhodu patrí výroba vo
veľkom množstve farieb a dekorov. Verne imitujú ľubovoľný povrch, či už ide o rôzne druhy drevín, kameň, keramickú dlažbu alebo korok.
Linoleum: prírodná alternatíva
Naopak pod pojmom linoleum nájdeme prírodnú podlahovú krytinu, ktorá sa začala vyrábať už koncom 19. storočia.
Vedeli ste, že?
Názov linoleum vznikol spojením dvoch latinských pojmov: linum (ľan) a oleum (olej).
Tieto dve kľúčové suroviny sa na výrobu linolea používajú dodnes. Linoleum sa vyrába z ľanového oleja, živíc, korkovej alebo drevitej múčky, vápenca a juty. Pridávajú sa aj rôzne pigmenty.
Linoleum s korkovou múčkou je mäkšie, a preto sa väčšinou rýchlejšie opotrebuje, zatiaľ čo linoleum s drevitou múčkou je pevnejšie a viac odoláva mechanickému poškodeniu.
Často nájdete toto „lino“ pod obchodnou značkou
„marmoleum“. Medzi výhody tejto podlahovej krytiny patrí
dobrá odolnosť, dlhá životnosť a zachovanie nemenného vzhľadu. Nevýhodou sú naozaj
vysoké nároky na pokládku,vyššia cena a
nutnosť pravidelnej údržby (voskovania).
Teraz už viete, čo sa skrýva pod pojmami lino, linoleum či PVC podlaha. Záleží len na Vás, pre akú podlahovú krytinu sa rozhodnete. S jej výberom Vám poradíme v článku
Ako vybrať tú správnu podlahu.